Krav Maga Treningi

 

 1. Czy można obejrzeć wasze treningi?
 2. Co wziąć na pierwszy trening?
 3. Krav Maga ma reputację brutalnej sztuki walki. Czy to oznacza, że istniej jakieś ryzyko dla trenujących adeptów?
 4. Kiedy mogę dopisać się do grupy?
 5. Jaki stan fizyczny wymagany jest by rozpocząć trening Krav Maga?
 6. Jak długo trwa osiągnięcie biegłości w Krav Maga?
 7. Czy w Krav Maga uczy się walki w parterze?
 8. Czy w Krav Maga są sparingi i czy trzeba brać w nich udział?
 9. Czy powinienem ćwiczyć jakąś dodatkową dyscyplinę by być efektywnym w Krav Maga?
 10. Czy prowadzicie specjalne kursy dla kobiet?
 11. Czy Krav Maga jest nauczana inaczej dla kobiet i mężczyzn?
 12. Jakie korzyści odniosę dzięki Krav Maga?

 

1. Czy można obejrzeć wasze treningi?

Stowarzyszenie Krav Maga od początku swojego istnienia promuje postawę pełnej otwartości i jawności. Taki stan rzeczy powoduje, że nasze treningi mogą oglądać wszyscy, a każdy trener gwarantuje, że udział w pierwszym treningu jest gratisowy, bezpłatny.

2. Co wziąć na pierwszy trening?

Na zajęcia należy ubrać się w strój sportowy składający się z koszulki i długich spodni. Treningi w sekcji Oborniki Wlkp odbywają się na macie, trenujemy na boso lub w obuwiu sportowym, przeznaczonym na matę.

3. Krav Maga ma reputację brutalnej sztuki walki. Czy to oznacza, że istniej jakieś ryzyko dla trenujących adeptów?

Krav Maga jest brutalna i nieustępliwa, ale ludzie ćwiczący ją nie są tacy. Ponadto, każdy trening podlega ścisłym regulacją bezpieczeństwa i przebiega zawsze z poszanowaniem wszystkich osób ćwiczących. Trzeba jednak pamiętać, że jest to dyscyplina kontaktowa i ryzyko powstania kontuzji po mimo stosowania zasad bezpieczeństwa jest takie samo jak w pozostałych sportach. Ponadto nad twoim bezpieczeństwem czuwa licencjonowana kadra Instruktorów dlatego ryzyko kontuzji zostało ograniczone do minimum.

4. Kiedy mogę dopisać się do grupy? Czy mogę dołączyć w trakcie sezonu treningowego?

Uczestnik może dopisać się do grupy w każdej chwili. Program szkoleniowy dopasowany jest do różnic w poziomach poszczególnych uczestników.

5. Jaki stan fizyczny wymagany jest do rozpoczęcia treningu Krav Maga?

To wszystko zależy od twojego zaangażowania treningowego. W Krav Maga nie wymaga się szczególnych warunków fizycznych. Podczas twojego regularnego treningu warunki te poprawią się stopniowo. 

6. Jak długo trwa osiągnięcie biegłości w Krav Maga?

Typowy izraelski kurs militarny trwa 120 godzin. W okresie tym poznajesz techniki, zachowania, które przygotowują cię do samoobrony i walki w realnych warunkach. Wszystko to czego się wówczas uczysz staje się twoją bronią na ulicy i podnosi twoje szansę obrony. Trzeba mieć jednak świadomość, że duża liczba wiedzy, przekazana w krótkim okresie czasu sprawia, że adepci zostają jedynie przeszkoleni. My chcemy nauczyć Cię Krav Maga, a to oznacza, że tak jak w innych dyscyplinach sportowych, potrzebny jest czas, który pozwoli Ci poznane techniki uzupełnić o pamięć mięśniową, która sprawi, że będziesz reagować na sytuację nie myśląc o niej. Oznacza to, że dochodzenie do stopnia mistrzowskiego w naszej dyscyplinie zajmuje około 5 lat.

7. Czy w Krav Maga uczy się walki w parterze?

Charakter ulicznego pojedynku związany z wieloma napastnikami, nietypowymi nawierzchniami, możliwością użycia różnych rodzajów broni sprawia, że walka w parterze bez względu na prezentowane umiejętności pozostaje niezwykle niebezpieczna. Właśnie dlatego w Krav Maga uczy się raczej przetrwania w parterze niż walki w nim. Oznacza to, że ukierunkowujemy naszych adeptów na to by jak najszybciej wstali i podjęli odpowiednią decyzję dostosowując ja do danego zagrożenia. Obiektywnie trzeba jednak stwierdzić, że techniki Krav Maga umieszczone w tym dziale są cały czas rozwijane i poszerzane. Dzieje się tak za sprawą dynamicznego rozwoju brazylijskiego ju-jitsu czy walk w formule MMA. Krav Maga patrząc więc na doświadczenia swych kolegów sportowców stara się adoptować ich rozwiązania do coraz lepszego realizowania swoich założeń taktycznych.

8. Czy w Krav Maga są sparingi i czy trzeba brać w nich udział?

Krav Maga podzielona jest na dwie części samoobronę i walkę . Trenując samoobronę wdrażasz sobie wszystkie sytuacje i wszystkie możliwe punkty ataku i obrony. Osoba zainteresowana tą częścią może się zając tylko tym, i nikt nie będzie jej zmuszać do zmiany zdania. Trzeba jednak pamiętać że równorzędną częścią Krav Maga jest również „walka”, której nie da się nauczyć bez sparingów. To one pozwalają nauczyć się wyczucia dystansu i zarządzania własnym wysiłkiem, który ciągle się zmienia. To one ożywiają i urealniają techniki nawet te z zakresu samoobrony. Trzeba więc pamiętać, że trening samoobrony bez walki jest niekompletną metodą nauczania Krav Maga, bardzo często spotykaną u niekompletnie wyszkolonych instruktorów. To ty decydujesz czy chcesz brać udział w sparingach.

9. Czy powinienem ćwiczyć jakąś dodatkową dyscyplinę by być efektywnym w Krav Maga?

Krav Maga sama w sobie jest całościową i zamkniętą dyscypliną o rozległym programie technicznym. Należy jednak powiedzieć, że zawsze jest dobrze interesować się innymi formami walki, chociażby po to by wiedzieć jakie grożą nam z ich strony niebezpieczeństwa. Jednakże robiąc to musisz zawsze zachowywać w umyśle logikę Krav Maga i nie poddawać się specjalizacji jednej bądź drugiej dyscypliny.

10. Czy prowadzicie specjalne kursy dla kobiet?

Wiemy, że kobiety bardzo często wolą trenować w swoim własnym gronie. Dlatego bardzo często, prowadzimy zajęcia cykliczne z udziałem odpowiedniej liczby chętnych. Polecamy i jesteśmy zwolennikami treningów w grupach mieszanych, który daje najwięcej korzyści. Kobiety, pomagają mężczyznom w nauce techniki, o której ci w toku rywalizacji bardzo często zapominają. W zamian za co otrzymują doskonałych partnerów, ilustrujących realne zagrożenie, które na ulicy występuje raczej z ich strony. Tylko wspólne zajęcia dają realną możliwość pozbycia się bardzo często występującego u kobiet paraliżującego strachu przed potencjalnym napastnikiem. 

11. Czy Krav Maga jest nauczana inaczej dla kobiet i mężczyzn?

Nie. Imi Lichtenfeld stworzył ten system dla osób o różnych kształtach, rozmiarach czy fizycznych umiejętnościach niezależnych od wieku i płci. Oznacza to, że tych samych technik różniących się co najwyżej ich wykończeniem uczą się kobiety i mężczyźni.

12. Jakie korzyści odniosę dzięki Krav Maga?

Dzięki systematycznemu treningowi Krav Maga zaufasz swoim własnym siłą, nabierzesz pewności w podejmowaniu decyzji. Będziesz wstanie bronić siebie i swoich bliskich. Ponadto stworzysz i utrzymasz dobrą kondycję gdyż techniki, które będziesz ćwiczyć poruszą każdy mięsień twojego ciała. Co najważniejsze pozbędziesz się codziennego stresu poprzez zaangażowanie się w fizyczną aktywność co z pewnością odciągnie cię od innych problemów.

 

Zapraszam na treningi 
Mariusz Zarzycki